postheadericon Studia na kierunku kosmetologia

Kosmetolog to osoba zajmująca się leczeniem i pielęgnowaniem skóry, która została dotknięta jakiegoś rodzaju defektem lub chorobą, posiada również pełną wiedzę na temat pielęgnowania włosów oraz paznokci. Według niektórych źródeł kosmetologia ściśle wiąże się z higieną życia, chirurgią plastyczną, farmakologią oraz fizykoterapią. Kosmetologia to jednak z najszybciej rozwijających się dziedzin dermatologii.

Istnieje wiele placówek edukacyjnych, które oferują studia na kierunku kosmetologia – mowa tu przede wszystkim o studiach na poziomie licencjackim, które trwają 3,5 roku. Celem tego kierunku studiów jest wykształcenie wysokiej klasy specjalistów, którzy będą zajmować się poprawianiem i przywracaniem urody bez użycia skalpela chirurgicznego. Kosmetolodzy specjalizują się bowiem w profilaktyce zewnętrznych oznak starzenia się skóry oraz jak najdłuższego zachowania sprawności życiowej.

Każdy absolwent studiów licencjackich na kierunku kosmetologia powinien posiąść ogólną wiedzę na temat ludzkiego zdrowia, w tym szczegółowa wiedzę z zakresu kosmetologii: pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej. Powinni również posiadać umiejętności wytwarzania środków zapachowych oraz receptur kosmetycznych.

Kończąc pierwszy stopień studiów o kierunku kosmetologia, absolwenci otrzymują uprawniania do pracy właściwie we wszelkiego rodzaju gabinetach kosmetycznych, gabinetach odnowy biologicznej (mogą także samodzielnie prowadzić profesjonalne gabinety), firmach kosmetycznych, laboratoriach farmaceutycznych, szkołach kosmetycznych, mogą także aktywnie współpracować z dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry.

Należy sobie uświadomić, że kończąc kierunek kosmetologia, nie otrzymuje się uprawnień kosmetycznych, które można zdobyć na wszelkiego rodzaju kursach, ale otrzymuje się wysokiej klasy kwalifikacje, dzięki którym można zmieniać ludzkie życie.